Neplatící nájemník se odmítá vystěhovat

Neplatící nájemník se odmítá vystěhovat

Spousta Čechů využívá možnosti pronajímat nemovitost. Přes mnohé výhody má pronájem bytu i rizika a nevýhody. Jedním z rizik je možnost, že nájemník nebude majiteli svůj pobyt v jeho nemovitosti splácet a na vypovězení z nemovitosti bude reagovat záporně. Má tato situace východisko? Je jí možné nějak předcházet?

Pokud nájemník dlouhodobě nesplácí nájemné, hrozí majiteli bytu kromě ztráty peněz i to, že se nebude chtít odstěhovat a bude mu tím nemovitost blokovat v dalším možném užívání. S několika základními znalostmi z právního odvětví se lze této situaci vyhnout, je ale nutné je znát již při sepisování nájemní smlouvy.

 

Kdy je možné dát nájemníkovi výpověď

Neplacení nájemného je zákonným důvodem k výpovědi nájemníka z bytu. Výpověď má tříměsíční výpovědní lhůtu. Ta běží od prvního dne v měsíci následujícím po tom, ve kterém nájemník výpověď obdržel. Okamžitou výpověď lze dát nájemníkovi, který nezaplatil tři měsíční nájmy v plné výši. Pokud zaplatil pouze část, okamžitou výpověď mu pronajímatel dát nemůže.

 

Jak musí výpověď vypadat, aby byla platná?

Výpověď musí mít písemnou formu a obsahovat konkrétní důvody, proč se má nájemník vystěhovat. Také je potřeba v ní nájemníka informovat, že má právo se proti ní ohradit nebo se obrátit na soud, aby přezkoumal, zda je výpověď oprávněná.

 

Nájemník na výpověď nereaguje a stále neplatí, pomůže soud?

Jednou z možností, jak řešit tuto situaci, je obrátit se na soud. Jedná se o žalobu na vyklizení nemovitosti.

Je však potřeba počítat s časovou náročností a nejistým výsledkem tohoto procesu. Soudní proces může trvat měsíce až roky a v případě hypotéky je povinnost ji splácet stále na majiteli, i když v bytě bydlí někdo jiný.

Nájemník také může vyhlásit osobní bankrot a majitel nemovitosti tak svoje peníze nejspíš nikdy neuvidí.

 

Co musí obsahovat nájemní smlouva, aby byl neplatící nájemník vystěhovatelný ještě před rozhodnutím soudu?

Při sepisování nájemní smlouvy lze prostřednictvím notáře sepsat dohodu se svolením vykonatelnosti, která obsahuje doložku přímé exekuční vykonatelnosti. Majitel nemovitosti se tak může vyhnout dlouhému čekání na rozhodnutí soudu a neplatícího nájemníka vystěhovat i bez něj.

 

Pozor na nezákonné jednání

V případě, že pronajímatel nemá v nájemní smlouvě doložku přímé exekuční vykonatelnosti a nájemníkovi bude chtít k vystěhování dopomoci násilím nebo třeba odpojením elektřiny, aby se vyhnul soudnímu jednání, dopouští se trestné činnosti.

Již několikrát zmíněné svízelné situaci, kdy se nájemník nechce vystěhovat z bytu a neplatí nájemné, se dá tedy předejít už při sepisování nájemní smlouvy. Přidáním dohody se svolením vykonatelnosti obsahující doložku exekuční vykonatelnosti.

Nepřipraví-li se pronajímatel na tuto situaci předem, postupuje zpravidla následujícím způsobem. Nájemníka písemně upomene. Po případném nezaplacení tří celých nájemných může majitel bytu dát nájemníkovi písemnou výpověď z bytu. Nereaguje-li nájemník nebo protestuje, může podat pronajímatel žalobu na vyklizení nemovitosti.

Mária Hudáková
Autor: Mária Hudáková

Vaše cesta k lepším financím

Jmenuji se Mária Hudáková a pomáhám lidem zorientovat se ve světě nebankovních půjček a úvěrů. Nejsem jen poradce – sama jsem si prošla situací, kdy jsem potřebovala pomoc, a díky tomu dnes rozumím, co moji klienti prožívají. Moje práce je pro mě posláním: věřím, že každý si zaslouží férové řešení bez zbytečných komplikací.
 

Můj příběh

Před několika lety jsem se ocitla v situaci, která mi dala pořádně zabrat. Zpozdila jsem se se splátkou a banka mi odmítla půjčku, což mě nechalo bezradnou. Jednoho dne jsem náhodou procházela kolem kanceláře nebankovní společnosti a rozhodla se tam zkusit štěstí. Vešla jsem dovnitř a požádala o pomoc. Paní za přepážkou byla neuvěřitelně milá – nejenže mi rychle vyřešila problém, ale dokonce mě překvapila otázkou, zda bych u nich nechtěla pracovat. Tehdy jsem slušně poděkovala a nabídku odmítla; byla jsem spokojená ve svém tehdejším zaměstnání a změnu jsem neplánovala.

O několik měsíců později se však vše změnilo – najednou jsem hledala novou práci. V tu chvíli mi vyběhla ta nečekaná nabídka. Bez dlouhého váhání jsem se vrátila do té kanceláře, a ještě ten samý den jsme podepsali smlouvu. Teď, s odstupem času, vím, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí mé kariéry. Jsem vděčná za tu zkušenost, která mě nejen zachránila v těžké chvíli, ale také mě přivedla na cestu, kde dnes můžu pomáhat druhým – stejně, jako kdysi pomohli mně.

Proč mi můžete věřit?

  • Zkušenosti a licence: Jsem vázaný zástupce společnosti Profi Credit Czech, a.s., a jsem oprávněná ke spolupráci při uzavření smlouvy o úvěru a péči o klienta po uzavření smlouvy o úvěr. Číslo osvědčení o úspěšném vykonání odborné zkoušky dle zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru: ZSU/I-2018-02260 / IČ: 04845650. 
  • Transparentnost: Žádné poplatky za sjednání, žádné skryté náklady – vše vám vysvětlím, než se rozhodnete.
  • Rychlost a pohodlí: Schválení i podpis smlouvy vyřídíte online přes SMS z domova. Peníze posíláme na účet až 7x denně.

Co pro vás můžu udělat?

  • Sloučím vaše nevýhodné půjčky do jedné s nižší splátkou.
  • Najdu vám úvěr, který sedne vašim možnostem – ať už jste zaměstnanec, firma, OSVČ nebo třeba důchodce.
  • Postarám se, aby vše proběhlo hladce a bez stresu.

Trocha osobního: Když zrovna neřeším půjčky, mám šikovnou asistentku, která mi pomáhá s odpověďmi na dotazy. Pokud si ale nebude s něčím jistá, slibuji, že vám osobně odpovím co nejdřív. 

Chcete řešení hned teď? Napište mi na info@pujckyaz.cz nebo mi rovnou zavolejte. Společně najdeme cestu, jak vám pomoci – ať už potřebujete půjčku, konsolidaci, nebo jen radu.

×

Potřebujete poradit?

Asistentka

Jsem AI asistent. Ptejte se mě na cokoliv z oboru financí.

Generování...