Máte elektrokoloběžku nebo elektrokolo? Pojistěte se nejen „na blbost“
11. 08. 2022

Máte elektrokoloběžku nebo elektrokolo? Pojistěte se nejen „na blbost“

Patříte mezi majitele elektrokoloběžky? Případně elektrokola? A napadlo vás nechat se kromě pojištění proti krádeži pojistit i jinak? Jestli ne, a vy nebo někdo z vašich blízkých patříte mezi majitele elektrických „vozítek“, začtěte se do tohoto článku.

Prodejci elektrokoloběžek a elektrokol v poslední době hlásí zvýšené prodeje a není se čemu divit. Elektrokoloběžky i elektrokola jsou pohodlnějším způsobem dopravy než jejich běžné varianty. Dostanete se dál a rychleji, a ještě nemusíte ve městech řešit kolony aut.

Dokonce se dá říct, že v teplejších měsících se s elektrokoly i s elektrokoloběžkami doslova roztrhl pytel. Nejen s těmi sdílenými, které může využívat více lidí a najdete je především ve větších městech, ale i s těmi soukromě vlastněnými.

Pojištění proti krádeži

Jenže být majitelem elektrokoloběžky nebo elektrokola s sebou může nést větší riziko, že se vaše „vozítko“ zalíbí nenechavcům, než pokud jste majitelem běžné koloběžky nebo kola. Proto se vyplatí zvážit pojištění proti krádeži.

Volit můžete mezi různými typy pojištění. Elektrokolo a elektrokoloběžku si můžete pojistit buď jako sportovní vybavení, nebo si můžete vybrat konkrétní pojistný produkt připravený přímo pro majitele elektrokol/elektrokoloběžek. Obvykle jsou součástí pojištění majetku nebo domácnosti. Nicméně zvážit byste měli také takzvanou „pojistku na blbost“.

Neznalost pravidel neomlouvá. Aneb proč je vhodné si „pojistku na blbost“ zřídit

Věděli jste, že na uživatele elektrokoloběžek se nahlíží jako na cyklisty? Tedy s veškerými právy i povinnostmi, které se jich týkají? Například jezdec na elektrokoloběžce, kterému je více než 10 let, nesmí jezdit po chodníku. Výjimku mají právě děti do deseti let věku. Stejně jako cyklista nesmí ani on přejíždět kolmo přes přechod pro chodce a do 18 let věku musí mít za jízdy nasazenou ochrannou přilbu.

Bohužel i když dodržíte všechna daná pravidla a předpisy, může se stát, že nechtěně ohrozíte svůj život či zdraví, nebo dokonce zdraví či životy dalších lidí; může dojít ke zranění nebo způsobíte majetkovou škodu.

Pokud dojde ke škodě neúmyslně nebo z nedbalosti, je možné situaci vyřešit v rámci plnění pojištění občanské odpovědnosti. Té se také přezdívá „pojistka na blbost“. Tohle pojištění je možné sjednat samostatně, ale třeba i jako součást pojištění domácnosti, kdy se vztahuje na všechny členy domácnosti.

V případě elektrokoloběžek a vozítek segway ale v roce 2024 vstoupí v platnost pravidla schválená Evropským parlamentem. Ten rozhodl, že někteří majitelé elektrokoloběžek a vozítek segway si pro jejich provoz budou muset sjednat povinné ručení.

Bude to platit pro stroje s dosažitelnou rychlostí jízdy nad 25 kilometrů za hodinu a také pro elektrokoloběžky s cestovní rychlostí přes 14 kilometrů za hodinu – za podmínky, že stroj váží více než 25 kilogramů.

Pokud jste však majitelem běžné městské elektrokoloběžky, povinné ručení řešit pravděpodobně nemusíte. Drtivá většina elektrokoloběžek totiž váží mezi 10 až 12 kilogramy a jejich rychlost je omezena právě na zmíněných 25 kilometrů za hodinu.

Úrazové pojištění

Co byste však řešit určitě měli, je úrazové pojištění. Úrazů z elektrokol a elektrokoloběžek bohužel přibývá. A často bývají vážnější než v případě běžných kol nebo koloběžek, právě kvůli vyšší rychlosti.

Nejčastěji se jedná o zlomeniny horních končetin, zlámaná žebra, ale také o úrazy (nechráněné) hlavy a krční páteře. U nabouraných chodců to bývají silné pohmožděniny v oblasti zad, nebo dokonce zlomeniny nohou.

Může také dojít ke zranění vás jako jezdce nebo chodce. Jak již bylo řečeno, škodu u cizí osoby je možné hradit z pojištění odpovědnosti, ale v případě vašeho zranění a možné náhrady škody je potřeba mít sjednanou úrazovou pojistku. Vhodné je zvolit úrazové pojištění, ze kterého se vyplácí odškodné v případě úrazu s trvalými následky či v případě smrti.

Pokud se při jízdě zraníte v zahraničí, je možné čerpat náhradu z cestovního pojištění za ošetření, transport, ale i případnou repatriaci. V zahraničí je však nutné k nehodě přivolat i policii.

Dbejte na dodržování pravidel. A pozor na alkohol!

Pokud budete uplatňovat náhradu škody z pojištění, počítejte s tím, že vaše pojišťovna bude vždy zkoumat, jak k nehodě došlo. Tedy zda jste dodrželi všechna pravidla a preventivní bezpečnostní opatření. Zkoumá se například i to, jestli jste nejeli v době nehody po chodníku nebo zda jste nebyli pod vlivem alkoholu či drog.

Pokud pojišťovna shledá vážné porušení pravidel a zjistí, že existuje příčinná souvislost mezi jednoznačně nevhodným chováním vás jako jezdce a vznikem či výší škody nebo újmy na zdraví, je oprávněna své pojistné plnění krátit nebo dokonce regresovat nárok, pokud už ho vyplatila.

Ať už máte jakékoliv „vozítko“, přeji vám hodně najetých kilometrů bez nehod a v případě, že některá pojištění ještě sjednaná nemáte, ozvěte se přes stránku s kontaktními údaji.
Mária Hudáková
Autor: Mária Hudáková

Pomáham lidem při výběru finančních produktů tak, aby platili co nejméně a získali co nejvíce.             

Před pár léty jsem byla ve stejné situaci jako jste nyní možná i Vy. Potřebovaja jsem půjčku!

Vzhledem k tomu, že jsem se opozdila se splátkou u své banky, dostala jsem se do registru dlužníku a proto jsem v bance neuspěla. Hledala jsem jinou možnost a pomocnou ruku jsem dostala až u jedné nebankovní společnosti. Paní Eva, která to se mnou tenkrát řešila, mi taky nabídla možnost spolupráce. Trochu mne to překvapilo, řešíme půjčku a paní mi nabízí spolupráci? Tenkrát jsem poděkovala za nabídku a řekla, že si to rozmyslím. Nebylo to aktuální a tak jsem to hodila za hlavu. 

Po pár měsících jsem přišla o zaměstnání a marně hledala další. Bála jsem se postavit na vlastní nohy a začít podnikat. Když jsem ani po 5 měsících nenašla vhodné zaměstnání, vzpomněla jsem si na nabídku paní Evy a zavolala jsem jí. Další den jsem již podepisovala smlouvu a vyřizovala živnostenský list.

Už je to pár let co pracuji jako úvěrový specialista a mohu pomáhat lidem, kteří se ocitnou v podobné neřešitelné situaci jako kdysi já. Jsem moc ráda, že jsem tenkrát vlastně nenašla zaměstnání.

  

Všechny naše nebankovní půjčky jsou bez poplatku za sjednání a neobsahují žádné skryté poplatky. Půjčku lze snadno a rychle vyřídit ON-LINE, včetně pojištění schopnosti úvěr splácet.

Řeším osobní i podnikatelské financování pro klienty se stálým příjmem ze zaměstnání, malé i začínající podnikatelé nebo živnostníky (OSVČ) a důchodce, rentiéry apod.

  • Naši půjčku má velkou šanci získat i osoba která má negativní záznam v registrech dlužníků, žadatel po doplacení exekuce nebo po ukončení insolvence.
  • Podnikatelské půjčky jsou posuzovány dle obratu, neposuzujeme zisk, podnikatelský záměr, ani účel půjčky.

Půjčky AZ jsou držitelem certifikátu "Prověřená společnost". Naší prioritou je individuální přístup orientován na reálné možnosti a schopnosti klienta získat půjčku bez zbytečného zadlužování. Řešit finanční situaci jsme již pomohli stovkám klientů, pomůžeme i Vám. 

Jsme ověřený poskytovat nebankovních půjček s licencí, který pracuje pro klienty zdarma.

Číslo osvědčení o úspěšném vykonání odborné zkoušky dle zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru: ZSU/I-2018-02260 / IČ: 04845650

Reference

Co je NEBANKOVNÍ půjčka?  Půjčka / úvěr, poskytnutý jinou finanční institucí než je banka.

K největším výhodám nebankovních úvěrů patří především vysoká dostupnost a rychlost vyřízení takové půjčky. Nebankovní půjčky mají mnohem větší flexibilitu a lze je taky sjednat i na nižší částku než v bance. Nebankovní úvěrové společnosti jsou benevolentnější co se týče požadavků na žadatele o úvěr a jsou při posouzení bonity klienta mnohem mírnější než banky. K vyřízení nebankovní půjčky budete zpravidla také předkládat méně dokladů než v bance.

V dnešní době je mnoho klientů, kteří se bohužel nevejdou do přísných bankovních tabulek a proto volí nebankovní uvěry.

Díky našemu individuálnímu a mírnějšímu přístupu má šanci získat nebankovní půjčku i takový žadatel, který by na bankovní úvěr nikdy nedosáhl. Kladně může být posouzen například i žadatel po doplacení exekuce, nebo po ukončení insolvence.  Proto je nebankovní půjčka kolikrát jedinou možností, jak může klient získat potřebnou finanční hotovost.