Jak správně rozhodovat o úvěrech a půjčkách
08. 09. 2023

Jak správně rozhodovat o úvěrech a půjčkách

Rozhodování ohledně úvěrů a půjček je v dnešní době častým tématem diskuzí. Starší generace často radí: "Nepůjčuj si, kupuj jen to, na co máš!" Tato rada má svůj smysl, ale není úplně universální.

Před tím, než se rozhodnete pro úvěr, je důležité zvážit tři základní faktory:

  1. Na co si půjčujete: Rozhodněte se, zda si půjčujete na něco, co je nezbytně nutné nebo jde o spotřební zboží. Například půjčka na novou televizi nemusí být tak rozumná jako půjčka na bydlení.

  2. Typ půjčky: Vyberte si vhodný typ půjčky. Ne všechny úvěry jsou stejné. Hypotéka na bydlení má jiné podmínky než spotřebitelský úvěr nebo kreditní karta.

  3. Poměr příjmu a splátky: Ujistěte se, že budete moci pravidelně splácet úvěr. Rozpočet by neměl být "nadoraz," a splátky by neměly přesahovat 40 % vašich příjmů.

Na co si půjčovat?

Důležité je, aby si člověk půjčoval na věci, které jsou nezbytné pro život. Bydlení, jako je byt nebo dům, je jeden z dobrých důvodů pro půjčení peněz. Hypotéka s rozumným úrokem může být v tomto případě výhodná. Tím pádem máte na straně aktiv hodnotnou nemovitost, kterou můžete prodat, pokud byste se dostali do finančních potíží.

Naopak, půjčování na spotřební zboží, jako jsou nové televize nebo dovolené, může být finančně nevýhodné. Hodnota těchto věcí rychle klesá, zatímco dluh zůstává.

Typ půjčky

Rozdíl v úrokových sazbách mezi různými typy úvěrů je významný. Hypotéky mají obvykle nižší úroky než spotřebitelské úvěry, kreditní karty nebo kontokorentní úvěry. Je třeba si vybrat ten správný typ úvěru a porovnat úrokové sazby různých poskytovatelů.

Poměr příjmu a splátky

Důležité je zajistit, aby splátky úvěru nepřesáhly 40 % vašich celkových příjmů. Navíc je třeba mít rezervy pro případ neočekávaných výdajů nebo ztráty příjmu.

Závěrem platí, že zadlužení není samo o sobě špatné, pokud jde o "dobré" dluhy, které vám pomohou budovat bohatství, jako je například bydlení. Avšak zadlužení na spotřební zboží by mělo být pečlivě zváženo, protože může vést k finančním potížím.

Před uzavřením úvěru je dobré konzultovat svou finanční situaci s profesionálním poradcem.

Mária Hudáková
Autor: Mária Hudáková

Hledáte finanční řešení a toužíte po té nejlepší možnosti? 

Jsem Mária, a mojí životní vášní je hledat optimální finanční řešení, které vám poskytne maximum výhod za minimální náklady. Rozumím, že hledání cesty ven z finančních potíží může být náročné. Před pár lety jsem byla v podobné situaci jako možná právě vy nyní.

Stála jsem před potřebou půjčky, ale zpoždění splátek u banky mě dostalo do registru dlužníků, a v bance jsem narazila na slepou uličku. Naštěstí jsem našla pomoc u nebankovní společnosti, která mi rychle a efektivně vyšla vstříc. Ještě víc mě potěšila nabídka spolupráce od paní Evy, která mi tehdy pomáhala. Přestože jsem byla zpočátku skeptická, rozhodla jsem se využít této příležitosti, zejména poté, co jsem ztratila své zaměstnání a hledala novou příležitost.

Dnes pracuji jako samostatná úvěrová specialistka, která se s nadšením věnuje pomoci lidem v jejich těžkých finančních situacích. Můj životní příběh mě přivedl k této práci - když jsem před pár lety hledala zaměstnání, nenašla jsem ho. To mi ale umožnilo objevit svůj potenciál a radost z pomoci druhým. Věřím, že každý si zaslouží druhou šanci a ráda bych pomohla těm, kteří chtějí zlepšit svou finanční situaci. Usiluji o nalezení řešení, které umožní lidem získat potřebné prostředky a soustředit se na svůj život a budoucnost naplno.

Půjčky AZ: Poskytujeme nebankovní úvěry bez skrytých poplatků a zaměřujeme se na individuální přístup ke  každému klientovi. Jsme ověřeným a přímým poskytovatelem nebankovních úvěrů s licencí ČNB, který klientům nabízí své služby zcela zdarma.

Číslo osvědčení o úspěšném vykonání odborné zkoušky dle zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru: ZSU/I-2018-02260 / IČ: 04845650. Zprostředkovatel pracuje jako vázaný zástupce pro společnost Profi Credit Czech, a.s. a je oprávněn ke spolupráci při uzavření smlouvy o úvěru a péči o klienta po uzavření smlouvy o úvěr.