Jak se vyvarovat požáru nejen o Vánocích
16. 12. 2021

Jak se vyvarovat požáru nejen o Vánocích

Moje známá tvrdí, že jeden z nejhorších životních zážitků byl pro ni požár v bytě. Konkrétně v koupelně, kdy došlo ke zkratu na přímotopu. Byl vypnutý, ale zůstal v zásuvce. Přímotop se vznítil a od něj chytl koš na prádlo a obložka dveří. 

Oheň to byl velký, ale naštěstí se nerozšířil do dalších místností. Škoda se proto nakonec vyšplhala “jen” lehce přes 20 tisíc korun. Od té doby si ale kamarádka dává velký pozor a vždy vytahuje všechny menší spotřebiče ze zásuvky, včetně rychlovarné konvice.

Při řešení následků požáru pak byla opravdu vděčná, že mají sjednané pojištění domácnosti. Později si dokonce pojištění doplnila i o pojištění odpovědnosti. Uvědomila si totiž, že se požár mohl rozšířit nejen do celého bytu, ale také do zbytku domu a hlavně k sousedům.

Nám se to nestane

Občas míváme pocit, že se nám nic nemůže stát a že živelní katastrofy i požáry se stávají vždycky někomu jinému. Ale někdy bohužel stačí málo. Například zapomenutá zapnutá žehlička při odchodu z bytu nebo oheň z hořících svíček, od kterých chytne třeba ubrus a oheň se snadno rozšíří dál.

V případě bytových domů nebo obytné zástavby, kdy jsou postaveny byty a domy jeden vedle druhého, požár snadno zachvátí i další obytné jednotky a domy. Navíc škody na cizím majetku ještě napáchá i voda při hašení požáru. 

Pokud jste viníkem takové katastrofy a nemáte pojištění odpovědnosti s dostatečnými limity, máte obrovský problém. Od platnosti nového občanského zákoníku totiž mohou jít nároky poškozených osob, ať už jim nechtěně poškodíte majetek nebo zdraví, za vámi. A škody mohou jít až do milionů korun.

Problém ale nemusí způsobit jen oheň nebo voda. Silvestrovské oslavy bohužel také často končí závažnými škodami na majetku a zdraví. Nejčastěji kvůli rachejtlím a domácím ohňostrojům. A nemusí jít jen o újmu na vašem majetku či zdraví. I z toho důvodu se vyplatí mít pojištěný nejen majetek, ale i odpovědnost za škody. Někdo takovému pojištění říká pojistka na blbost. 

S klesajícími teplotami jsou požáry nebezpečnější

Lidé se většinou v létě bojí vzniku požárů víc než v zimě. Nicméně hasiči říkají, že zimní požáry jsou záludnější. Je to proto, že při nízkých teplotách dochází k podstatně intenzivnějšímu hoření kvůli teplotnímu rozdílu plamenů a okolí. Proto je horší, když hoří dům v zimě než v letních měsících. Během zimy totiž vyhoří rychleji, což si řada lidí neuvědomuje.

Takže kromě pojištění odpovědnosti je potřeba mít dobře nastavené pojištění domácnosti a nemovitosti a dát si pozor na podpojištění, o kterém jste si mohli přečíst v minulém článku.

Trochu veselejší konec a přání

Na závěr mám pro vás pár tipů, jak ve vánočním období ochránit svoje obydlí od vzniku požárů. Třeba od svíček na adventním věnci nebo při smažení kapra.

Adventní věnec nebo i jakoukoliv svíčku dávejte na stabilní podložku z nehořlavého materiálu. Samozřejmostí by mělo být umístění dostatečně daleko od hořlavých materiálů, dětí i domácích zvířat. Vždy, když odcházíte ze svého bytu nebo domu, svíčky sfoukněte.

A pokud by náhodou došlo při vánočním smažení ke vznícení pánve plné horkého oleje, zachovejte si chladnou hlavu. Nejprve vypněte sporák a pak oheň uduste. Pokličkou, mokrou utěrkou či ručníkem.

Rozhodně nepoužívejte vodu! Na olej voda nepatří nikdy. A pokud bydlíte v domě, dbejte navíc o údržbu komínu a jeho kontroly. Ideálně vždy před topnou sezónou. Čtvrtina požárů domů vzniká v zimě právě v okolí komínových těles.

Přeji vám tedy, ať máte oheň vždy pod kontrolou a o vánočních svátcích řešíte maximálně tak malý ohýnek v rodinných vztazích. Protože i v rodině a při setkávání s příbuznými a přáteli se vyplatí si zachovat chladnou hlavu a nenechat požár rozhořet.

Užijte si krásné a hlavně klidné svátky bez jakýchkoliv požárů! 

Mária Hudáková
Autor: Mária Hudáková

Pomáham lidem při výběru finančních produktů tak, aby platili co nejméně a získali co nejvíce.             

Před pár léty jsem byla ve stejné situaci jako jste nyní možná i Vy. Potřebovaja jsem půjčku!

Vzhledem k tomu, že jsem se opozdila se splátkou u své banky, dostala jsem se do registru dlužníku a proto jsem v bance neuspěla. Hledala jsem jinou možnost a pomocnou ruku jsem dostala až u jedné nebankovní společnosti. Paní Eva, která to se mnou tenkrát řešila, mi taky nabídla možnost spolupráce. Trochu mne to překvapilo, řešíme půjčku a paní mi nabízí spolupráci? Tenkrát jsem poděkovala za nabídku a řekla, že si to rozmyslím. Nebylo to aktuální a tak jsem to hodila za hlavu. 

Po pár měsících jsem přišla o zaměstnání a marně hledala další. Bála jsem se postavit na vlastní nohy a začít podnikat. Když jsem ani po 5 měsících nenašla vhodné zaměstnání, vzpomněla jsem si na nabídku paní Evy a zavolala jsem jí. Další den jsem již podepisovala smlouvu a vyřizovala živnostenský list.

Už je to pár let co pracuji jako úvěrový specialista a mohu pomáhat lidem, kteří se ocitnou v podobné neřešitelné situaci jako kdysi já. Jsem moc ráda, že jsem tenkrát vlastně nenašla zaměstnání.

  

Všechny naše nebankovní půjčky jsou bez poplatku za sjednání a neobsahují žádné skryté poplatky. Půjčku lze snadno a rychle vyřídit ON-LINE, včetně pojištění schopnosti úvěr splácet.

Řeším osobní i podnikatelské financování pro klienty se stálým příjmem ze zaměstnání, malé i začínající podnikatelé nebo živnostníky (OSVČ) a důchodce, rentiéry apod.

  • Naši půjčku má velkou šanci získat i osoba která má negativní záznam v registrech dlužníků, žadatel po doplacení exekuce nebo po ukončení insolvence.
  • Žadatel v insolvenci nebude kladně posouzen.
  • Podnikatelské půjčky jsou posuzovány dle obratu, neposuzujeme zisk, podnikatelský záměr, ani účel půjčky.

Půjčky AZ jsou držitelem certifikátu "Prověřená společnost". Naší prioritou je individuální přístup orientován na reálné možnosti a schopnosti klienta získat půjčku bez zbytečného zadlužování. Řešit finanční situaci jsme již pomohli stovkám klientů, pomůžeme i Vám. 

Číslo osvědčení o úspěšném vykonání odborné zkoušky dle zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru: ZSU/I-2018-02260.

Reference

Co je NEBANKOVNÍ půjčka?  Půjčka / úvěr, poskytnutý jinou finanční institucí než je banka.

K největším výhodám nebankovních úvěrů patří především vysoká dostupnost a rychlost vyřízení takové půjčky. Nebankovní půjčky mají mnohem větší flexibilitu a lze je taky sjednat i na nižší částku než v bance. Nebankovní úvěrové společnosti jsou benevolentnější co se týče požadavků na žadatele o úvěr a jsou při posouzení bonity klienta mnohem mírnější než banky. K vyřízení nebankovní půjčky budete zpravidla také předkládat méně dokladů než v bance.

V dnešní době je mnoho klientů, kteří se bohužel nevejdou do přísných bankovních tabulek a proto volí nebankovní uvěry.

Díky našemu individuálnímu a mírnějšímu přístupu má šanci získat nebankovní půjčku i takový žadatel, který by na bankovní úvěr nikdy nedosáhl. Kladně může být posouzen například i žadatel po doplacení exekuce, nebo po ukončení insolvence.

Proto je nebankovní půjčka kolikrát jedinou možností, jak může klient získat potřebnou finanční hotovost.