Jak nezdědit dluhy
07. 06. 2024

Jak nezdědit dluhy

Dědění dluhů je stále častější problém, se kterým se setkávají pozůstalí. V tomto článku se dozvíte, jak se tomuto nepříjemnému problému vyhnout a jak se vypořádat s dědickým řízením. Jako finanční poradce vám přináším užitečné rady a informace, které vám pomohou se v této složité situaci zorientovat a učinit správná rozhodnutí.

Dluhy v dědictví

Dluhy jsou často součástí pozůstalosti. Pokud dědíme majetek po příbuzném, který za svého života nadělal dluhy a nestihl je splatit, můžeme se ocitnout v nepříjemné situaci. Máme na výběr - buď dědictví přijmeme celé včetně dluhů, nebo ho celé odmítneme. Není možné si z dědictví vybrat jen to, co nám vyhovuje. Rozhodnutí je nevratné a na přemýšlení máme jeden měsíc od zahájení dědického řízení.

Co je předmětem pozůstalosti?

Předmětem pozůstalosti je vše, co zůstavitel vlastnil. To zahrnuje nemovitosti, vklady na účtech, ale také movitý majetek jako starožitnosti, hotovost nebo drahé obrazy. Dědic odpovídá jen za dluhy, které se rovnají hodnotě zděděného majetku. Pokud dluhy převyšují hodnotu dědictví, zbytek dluhu zůstane neuhrazen.

Změny v občanském zákoníku

Nový občanský zákoník, který platí od ledna 2014, přináší několik změn. Dědic musí uhradit i dluhy převyšující hodnotu dědictví, pokud si nevyhradí soupis pozůstalosti. Pokud však dědic vědomě neuvede do soupisu některé předměty a věřitelé prokážou jejich existenci, dědic bude muset uhradit dluhy v plné výši.

Pokud se se mnou budete chtít o něčem poradit, spojte se se mnou prostřednictvím kontaktů na mém webu. Ráda vám pomohu s jakýmikoli otázkami ohledně dědění a finančního plánování.

Mária Hudáková
Autor: Mária Hudáková

Hledáte finanční řešení a toužíte po té nejlepší možnosti? 

Jsem Mária, a mojí životní vášní je hledat optimální finanční řešení, které vám poskytne maximum výhod za minimální náklady. Rozumím, že hledání cesty ven z finančních potíží může být náročné. Před pár lety jsem byla v podobné situaci jako možná právě vy nyní.

Stála jsem před potřebou půjčky, ale zpoždění splátek u banky mě dostalo do registru dlužníků, a v bance jsem narazila na slepou uličku. Naštěstí jsem našla pomoc u nebankovní společnosti, která mi rychle a efektivně vyšla vstříc. Ještě víc mě potěšila nabídka spolupráce od paní Evy, která mi tehdy pomáhala. Přestože jsem byla zpočátku skeptická, rozhodla jsem se využít této příležitosti, zejména poté, co jsem ztratila své zaměstnání a hledala novou příležitost.

Dnes pracuji jako samostatná úvěrová specialistka, která se s nadšením věnuje pomoci lidem v jejich těžkých finančních situacích. Můj životní příběh mě přivedl k této práci - když jsem před pár lety hledala zaměstnání, nenašla jsem ho. To mi ale umožnilo objevit svůj potenciál a radost z pomoci druhým. Věřím, že každý si zaslouží druhou šanci a ráda bych pomohla těm, kteří chtějí zlepšit svou finanční situaci. Usiluji o nalezení řešení, které umožní lidem získat potřebné prostředky a soustředit se na svůj život a budoucnost naplno.

Půjčky AZ: Poskytujeme nebankovní úvěry bez skrytých poplatků a zaměřujeme se na individuální přístup ke  každému klientovi. Jsme ověřeným a přímým poskytovatelem nebankovních úvěrů s licencí ČNB, který klientům nabízí své služby zcela zdarma.

Číslo osvědčení o úspěšném vykonání odborné zkoušky dle zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru: ZSU/I-2018-02260 / IČ: 04845650. Zprostředkovatel pracuje jako vázaný zástupce pro společnost Profi Credit Czech, a.s. a je oprávněn ke spolupráci při uzavření smlouvy o úvěru a péči o klienta po uzavření smlouvy o úvěr.