Jak investovat bez obav
22. 03. 2023

Jak investovat bez obav

Občas máme tendenci smát se dětským strachům z bubáků, čertů a strašidel. V některých oblastech se však chováme podobně jako děti. Investování je pro mnoho lidí podobným „dětským bubákem“. Bojí se totiž něčeho, co neznají. A samozřejmě se obávají, že přijdou o peníze.

Jak se strachu zbavit, a ještě na investování skutečně vydělat? Na to si posvítíme právě v tomto článku. Nejprve se však pojďme podívat, proč vlastně investovat.

Finanční zabezpečení v důchodovém věku jako hlavní důvod investic

Téma věkové hranice pro odchod do důchodu je teď hojně přetřásáno jak v médiích, tak v mnoha rodinách. Pro většinu lidí je právě zabezpečení na stáří tím nejsilnějším důvodem, proč začít investovat a nenechat peníze jen ležet na běžných nebo spořicích účtech.

Nelze totiž spoléhat pouze na penzijní připojištění nebo na stát. Velká část z nás si navíc chce udržet i ve stáří aktivní životní styl a nesedět jen doma na pohovce. Mnoha lidem pak záleží na tom, aby peníze ochránili před inflací nebo zajistili budoucnost svých dětí. Respektive, aby jim díky našetřeným penězům usnadnili start do dospělého života.

To vše jsou oprávněné důvody, proč začít investovat. Jenže někdy nás víc než nedostatek peněz, které bychom mohli dát „stranou“ právě do investic, blokuje strach.

Nejúčinnější je porozumět tomu, čeho se vlastně bojíme

Ono to vlastně platí u čehokoliv, co vás trápí. Proto si nejen při investování přesně pojmenujte, jaký je váš největší strach. Je to strach z toho, že naletíte podvodníkům? Je to obava, že investujete do akcií nějaké firmy, která pak zkrachuje?

Tak se na to krátce podívejme. Co se vlastně děje s penězi, které zainvestujete?

Za vaše peníze se nakoupí konkrétní akcie, dluhopisy, komodity nebo jiná aktiva. Když pak roste jejich hodnota, vyděláváte. Pokud neroste, není to optimální, ale rozhodně nepřijdete o celou svoji investici.

Pokud investujete do společností, které mají dlouhodobou historii a jejich produkty nebo komodity jsou používané po celém světě (jako je tomu např. u společností Apple nebo Microsoft), je opravdu minimální riziko, že byste v důsledku krachu firmy o peníze úplně přišli.

Pokud byste měli obavy investovat do akcií nebo komodit jen jediné firmy, můžete investovat do diverzifikovaného portfolia. V něm se riziko ztrát takzvaně „rozloží“. Je pravděpodobné, že vaše výnosy z investic budou kolísat podle složení diverzifikovaného portfolia, ale je téměř nemožné, abyste o svoje peníze přišli.

Skutečné riziko ztráty peněz plyne ze strany podvodníků

O jaké podvodníky jde? Jsou to lidé, kteří se více zajímají o vaše peníze než o jejich zhodnocení. Proto je nejlepším řešením investovat pouze prostřednictvím společností nebo finančních poradců, kterým skutečně důvěřujete.

Pro jistotu si ale vždy prověřte i jejich minulost, zkušenosti jiných investorů i to, zda investiční společnosti mají povolení ze strany České národní banky. Takovým prvkem důvěryhodnosti je například licence k poskytování investičních služeb a dohled České národní banky nad činností společnosti.

Základní principy investování, kterých byste se měli držet

Úplně nejzákladnější je mít odloženou finanční rezervu, kterou nikdy nebudete investovat. Naopak je velmi vhodné investovat peníze, které další roky neplánujete využít.

Pokud jste začínající investor, vyhýbejte se spekulativním investicím, jako jsou například kryptoměny nebo dluhopisy malých firem. Své peníze vkládejte pouze do portfolií a aktiv, u kterých jste přesvědčeni, že budou dlouhodobě prosperovat i v případě, kdy jejich hodnota dočasně klesne.

Začněte investovat po menších částkách, ale pravidelně a dlouhodobě. A nezapomeňte na důležitou „poučku“ o tom, že vždycky bude hodnota vaší investice nějakým způsobem kolísat. Bude růst, ale bude i klesat.

Inspirujte se u zkušených investorů, kteří vědí, že ne vždy se daří nakupovat a prodávat jen v těch nejlepších momentech. Proto když trhy klesají, neprodávejte za každou cenu. Při poklesu trhu můžete klidně dál investovat, protože v daný moment budete nakupovat za výhodnější ceny. Prodávat můžete naopak mnohem výhodněji ve chvíli, kdy trhy rostou.

Pokud si však nejste jistí, jak vůbec s investováním začít, ozvěte se. Najdeme spolu cestu, jak na to. Pomůžu vám najít optimální řešení a poradím vám, jak minimalizovat riziko.

Mária Hudáková
Autor: Mária Hudáková

Hledáte finanční řešení a toužíte po té nejlepší možnosti? 

Jsem Mária, a mojí životní vášní je hledat optimální finanční řešení, které vám poskytne maximum výhod za minimální náklady. Rozumím, že hledání cesty ven z finančních potíží může být náročné. Před pár lety jsem byla v podobné situaci jako možná právě vy nyní.

Stála jsem před potřebou půjčky, ale zpoždění splátek u banky mě dostalo do registru dlužníků, a v bance jsem narazila na slepou uličku. Naštěstí jsem našla pomoc u nebankovní společnosti, která mi rychle a efektivně vyšla vstříc. Ještě víc mě potěšila nabídka spolupráce od paní Evy, která mi tehdy pomáhala. Přestože jsem byla zpočátku skeptická, rozhodla jsem se využít této příležitosti, zejména poté, co jsem ztratila své zaměstnání a hledala novou příležitost.

Dnes pracuji jako samostatná úvěrová specialistka, která se s nadšením věnuje pomoci lidem v jejich těžkých finančních situacích. Můj životní příběh mě přivedl k této práci - když jsem před pár lety hledala zaměstnání, nenašla jsem ho. To mi ale umožnilo objevit svůj potenciál a radost z pomoci druhým. Věřím, že každý si zaslouží druhou šanci a ráda bych pomohla těm, kteří chtějí zlepšit svou finanční situaci. Usiluji o nalezení řešení, které umožní lidem získat potřebné prostředky a soustředit se na svůj život a budoucnost naplno.

Půjčky AZ: Poskytujeme nebankovní úvěry bez skrytých poplatků a zaměřujeme se na individuální přístup ke  každému klientovi. Jsme ověřeným a přímým poskytovatelem nebankovních úvěrů s licencí ČNB, který klientům nabízí své služby zcela zdarma.

Číslo osvědčení o úspěšném vykonání odborné zkoušky dle zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru: ZSU/I-2018-02260 / IČ: 04845650. Zprostředkovatel pracuje jako vázaný zástupce pro společnost Profi Credit Czech, a.s. a je oprávněn ke spolupráci při uzavření smlouvy o úvěru a péči o klienta po uzavření smlouvy o úvěr.