Jak investovat bez obav
22. 03. 2023

Jak investovat bez obav

Občas máme tendenci smát se dětským strachům z bubáků, čertů a strašidel. V některých oblastech se však chováme podobně jako děti. Investování je pro mnoho lidí podobným „dětským bubákem“. Bojí se totiž něčeho, co neznají. A samozřejmě se obávají, že přijdou o peníze.

Jak se strachu zbavit, a ještě na investování skutečně vydělat? Na to si posvítíme právě v tomto článku. Nejprve se však pojďme podívat, proč vlastně investovat.

Finanční zabezpečení v důchodovém věku jako hlavní důvod investic

Téma věkové hranice pro odchod do důchodu je teď hojně přetřásáno jak v médiích, tak v mnoha rodinách. Pro většinu lidí je právě zabezpečení na stáří tím nejsilnějším důvodem, proč začít investovat a nenechat peníze jen ležet na běžných nebo spořicích účtech.

Nelze totiž spoléhat pouze na penzijní připojištění nebo na stát. Velká část z nás si navíc chce udržet i ve stáří aktivní životní styl a nesedět jen doma na pohovce. Mnoha lidem pak záleží na tom, aby peníze ochránili před inflací nebo zajistili budoucnost svých dětí. Respektive, aby jim díky našetřeným penězům usnadnili start do dospělého života.

To vše jsou oprávněné důvody, proč začít investovat. Jenže někdy nás víc než nedostatek peněz, které bychom mohli dát „stranou“ právě do investic, blokuje strach.

Nejúčinnější je porozumět tomu, čeho se vlastně bojíme

Ono to vlastně platí u čehokoliv, co vás trápí. Proto si nejen při investování přesně pojmenujte, jaký je váš největší strach. Je to strach z toho, že naletíte podvodníkům? Je to obava, že investujete do akcií nějaké firmy, která pak zkrachuje?

Tak se na to krátce podívejme. Co se vlastně děje s penězi, které zainvestujete?

Za vaše peníze se nakoupí konkrétní akcie, dluhopisy, komodity nebo jiná aktiva. Když pak roste jejich hodnota, vyděláváte. Pokud neroste, není to optimální, ale rozhodně nepřijdete o celou svoji investici.

Pokud investujete do společností, které mají dlouhodobou historii a jejich produkty nebo komodity jsou používané po celém světě (jako je tomu např. u společností Apple nebo Microsoft), je opravdu minimální riziko, že byste v důsledku krachu firmy o peníze úplně přišli.

Pokud byste měli obavy investovat do akcií nebo komodit jen jediné firmy, můžete investovat do diverzifikovaného portfolia. V něm se riziko ztrát takzvaně „rozloží“. Je pravděpodobné, že vaše výnosy z investic budou kolísat podle složení diverzifikovaného portfolia, ale je téměř nemožné, abyste o svoje peníze přišli.

Skutečné riziko ztráty peněz plyne ze strany podvodníků

O jaké podvodníky jde? Jsou to lidé, kteří se více zajímají o vaše peníze než o jejich zhodnocení. Proto je nejlepším řešením investovat pouze prostřednictvím společností nebo finančních poradců, kterým skutečně důvěřujete.

Pro jistotu si ale vždy prověřte i jejich minulost, zkušenosti jiných investorů i to, zda investiční společnosti mají povolení ze strany České národní banky. Takovým prvkem důvěryhodnosti je například licence k poskytování investičních služeb a dohled České národní banky nad činností společnosti.

Základní principy investování, kterých byste se měli držet

Úplně nejzákladnější je mít odloženou finanční rezervu, kterou nikdy nebudete investovat. Naopak je velmi vhodné investovat peníze, které další roky neplánujete využít.

Pokud jste začínající investor, vyhýbejte se spekulativním investicím, jako jsou například kryptoměny nebo dluhopisy malých firem. Své peníze vkládejte pouze do portfolií a aktiv, u kterých jste přesvědčeni, že budou dlouhodobě prosperovat i v případě, kdy jejich hodnota dočasně klesne.

Začněte investovat po menších částkách, ale pravidelně a dlouhodobě. A nezapomeňte na důležitou „poučku“ o tom, že vždycky bude hodnota vaší investice nějakým způsobem kolísat. Bude růst, ale bude i klesat.

Inspirujte se u zkušených investorů, kteří vědí, že ne vždy se daří nakupovat a prodávat jen v těch nejlepších momentech. Proto když trhy klesají, neprodávejte za každou cenu. Při poklesu trhu můžete klidně dál investovat, protože v daný moment budete nakupovat za výhodnější ceny. Prodávat můžete naopak mnohem výhodněji ve chvíli, kdy trhy rostou.

Pokud si však nejste jistí, jak vůbec s investováním začít, ozvěte se. Najdeme spolu cestu, jak na to. Pomůžu vám najít optimální řešení a poradím vám, jak minimalizovat riziko.

Mária Hudáková
Autor: Mária Hudáková

Potřebujete finanční pomoc a hledáte nejlepší možnou volbu? Pak jste na správném místě.

Jmenuji se Maria a mé poslání je pomáhat lidem najít cestu ven z finančních potíží. Před pár lety jsem se ocitla v podobné situaci jako Vy.

Potřebovala jsem půjčku, ale díky zpoždění splátky u banky jsem se dostala do registru dlužníků a v bance jsem neuspěla. Nakonec jsem našla pomoc u nebankovní společnosti a byla jsem nadšená z toho, jak rychle a efektivně mi pomohli. A navíc, paní Eva, která mi tehdy pomáhala, mi nabídla i možnost spolupráce. Zpočátku jsem byla skeptická, ale když jsem ztratila svou práci a nemohla najít novou, vzpomněla jsem si na tuto nabídku a rozhodla jsem se ji využít.

Dnes pracuji jako samostatná úvěrová specialistka a pomáhám lidem najít cestu ven z finančních potíží. Mám obrovskou radost, že jsem před pár lety nebyla schopna najít zaměstnání, protože mi to umožnilo objevit své poslání v životě a pomáhat lidem. Takže pokud potřebujete pomoc s výběrem finančních produktů a chcete ušetřit peníze a získat co nejvíce, neváhejte mě kontaktovat. Společně najdeme řešení, které bude vyhovovat Vašim potřebám a situaci.

Mým zaměřením je pomoci lidem, kteří mají negativní finanční záznam a potřebují půjčku, ale banky je odmítají. Věřím, že každý si zaslouží druhou šanci a ráda bych pomohla těm, kteří chtějí zlepšit svou finanční situaci. I když je to obtížné, snažím se najít řešení, aby tito lidé mohli získat potřebnou finanční injekci a začali se plně soustředit na svůj život a budoucnost.

Jako osobní a podnikatelský finanční poradce se zaměřuji na to, abych pomohla lidem najít nejlepší finanční řešení pro jejich potřeby. Bez ohledu na to, zda jste zaměstnanec, živnostník, důchodce nebo rentiér, nabízím rychlé a pohodlné nebankovní úvěry, které jsou plně transparentní a neobsahují žádné skryté poplatky.

A co podnikatelské půjčky? Neztrácejte čas s komplikovanými formuláři a složitými podmínkami. Naše podnikatelské půjčky jsou posuzovány pouze dle obratu, což znamená, že neposuzujeme zisk, podnikatelský záměr, ani účel půjčky. To znamená, že se můžete soustředit na svůj podnik a my se postaráme o financování.

Takže pokud hledáte spolehlivé a transparentní financování, které vám pomůže získat finanční stabilitu, neváhejte mě kontaktovat. Spolu najdeme nejlepší finanční řešení pro vás a vaše potřeby.

Půjčky AZ: Nabízíme nebankovní půjčky bez skrytých poplatků a poskytujeme individuální přístup. Jsme ověřená společnost s licencí a pomohli jsme již stovkám lidí vyřešit jejich finanční situaci. 

Jsme ověřený poskytovat nebankovních půjček s licencí, který pracuje pro klienty zdarma.

Reference

Co je NEBANKOVNÍ půjčka?  Půjčka nebo Úver poskytnutý jinou finanční institucí než bankou.

Jedná se o flexibilnější alternativu díky své snadné dostupnosti a rychlosti vyřízení. Nebankovní úvěry jsou flexibilnější než bankovní, s nižšími částkami a benevolentnějšími požadavky na žadatele o úvěr. Zpravidla je také potřeba méně dokladů než u bankovních půjček.

Pro mnoho lidí, kteří nesplňují přísná kritéria bank, jsou nebankovní úvěry jedinou možností získat potřebnou finanční hotovost. Naše společnost nabízí individuální a mírné přístupy, díky nimž mohou být žadatelé, kteří by jinak nedostali bankovní úvěr, úspěšní v získání nebankovní půjčky. Navíc, u nás mohou být pozitivně posouzeni i žadatelé, kteří doplatili exekuci nebo ukončili insolvenci, včetně výmazů z těchto registrů.

Číslo osvědčení o úspěšném vykonání odborné zkoušky dle zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru: ZSU/I-2018-02260 / IČ: 04845650. Zprostředkovatel pracuje jako vázaný zástupce pro společnost Profi Credit Czech, a.s. a je oprávněn ke spolupráci při uzavření smlouvy o úvěru a péči o klienta po uzavření smlouvy o úvěr.