5. 12. 2018
Koncesionářské poplatky jsou poplatky za vlastnictví televizních a rozhlasových přijímačů. U fyzických osob je nastavení této povinnosti jiné, než u podnikatelů. Někdy se povinnost vztahuje i na osoby, které přijímač nevlastní. Neplatičům hrozí vysoké pokuty, a tak se vyplatí věnovat tématu patřičnou pozornost.
Uhlídat si placení všech závazků není vždy úplně jednoduché. Jedním z finančních závazků, ve kterých řada lidí nemá úplně jasno, jsou koncesionářské poplatky.
O co jde? Zjednodušeně řečeno se jedná o poplatek za možnost přijímat vysílání veřejnoprávních médií pomocí televizního nebo rozhlasového přijímače.
Rozdíl mezi fyzickou osobou a podnikatelem
Pokud jste fyzická osoba, máte povinnost platit za takzvanou možnost příjmu veřejnoprávního vysílání. Znamená to, že platíte za domácnost, nikoli za každý přijímač, který vlastníte a provozujete. Pokud je v domácnosti více dospělých osob, platí se za domácnost, nikoli za osobu.
A naopak. Podnikatelům se výše poplatku počítá z každého přijímače přiznaného k podnikání.
Měsíční výše poplatků je stanovena na 45 korun za rozhlas a 135 korun za televizi.
Vyjmutí z povinnosti platit koncesionářský poplatek
Od poplatků jsou osvobozeny některé skupiny lidí definované zákonem.
Z logických důvodů mezi ně patří osoby s oboustrannou hluchotou a slepotou. Poplatek se dále nepožaduje ani od osob, jejichž čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí nedosáhl 2,15 násobku životního minima.
Vyjmuty jsou osoby, které nevlastní rozhlasový či televizní přijímač, a také cizinci bez trvalého či dlouhodobého pobytu na našem území. Z institucí se povinnost nevztahuje například na školy.
Pozor na definici televizních a rozhlasových přijímačů
Pokud jste se po přečtení předchozích řádků zaradovali, že ušetříte, protože nevlastníte televizor nebo rádio, zbystřete.
Za televizní přijímač se kromě televizoru považuje také počítač s televizní kartou, technologií IPTV nebo USB TV tunerem, ale také monitor či projektor se set-top-boxem.
Za rozhlasový přijímač se vedle klasických radiopřijímačů považuje poměrně široká skupina zařízení. Začíná to obyčejným radiobudíkem a autorádiem. Rozhlasové vysílání je ale možné přijímat také výše uvedenými zařízeními umožňujícími příjem TV, navíc například ještě i počítačem s FM/DVB-T tunerem.
Podle zákona se poplatek nevztahuje na příjem TV a rozhlasu výhradně pomocí internetu, pokud zařízení nedisponuje televizní kartou či jiným modulem umožňující příjem rozhlasu a TV jinak než přes internet.
Pokuty za neplacení poplatků
Je-li někdo odhalen, že řádně neplatí koncesionářské poplatky nepřiznáním přijímačů, musí samozřejmě doplatit dlužnou částku.
Kromě této sumy však také zaplatí přirážku za nenahlášené přijímače. Částka činí 5 tisíc korun za rozhlasový přijímač a za televizor 10 tisíc korun.
Přihlásit domácnost či přijímač je možné několika způsoby. Nejjednodušším je přihlášení k platbě SIPO na některé z poboček České pošty místně příslušné k trvalému pobytu. Někde jsou poplatky zahrnuty v měsíčním vyúčtování energií. Dalšími variantami jsou přihlášky u ČT nebo ČRo, a to buď písemně nebo online.
Autor: Mária Hudáková
Hledáte finanční řešení a toužíte po té nejlepší možnosti?
Jsem Mária, a mojí životní vášní je hledat optimální finanční řešení, které vám poskytne maximum výhod za minimální náklady. Rozumím, že hledání cesty ven z finančních potíží může být náročné. Před pár lety jsem byla v podobné situaci jako možná právě vy nyní.
Stála jsem před potřebou půjčky, ale zpoždění splátek u banky mě dostalo do registru dlužníků, a v bance jsem narazila na slepou uličku. Naštěstí jsem našla pomoc u nebankovní společnosti, která mi rychle a efektivně vyšla vstříc. Ještě víc mě potěšila nabídka spolupráce od paní Evy, která mi tehdy pomáhala. Přestože jsem byla zpočátku skeptická, rozhodla jsem se využít této příležitosti, zejména poté, co jsem ztratila své zaměstnání a hledala novou příležitost.
Dnes pracuji jako samostatná úvěrová specialistka, která se s nadšením věnuje pomoci lidem v jejich těžkých finančních situacích. Můj životní příběh mě přivedl k této práci - když jsem před pár lety hledala zaměstnání, nenašla jsem ho. To mi ale umožnilo objevit svůj potenciál a radost z pomoci druhým. Věřím, že každý si zaslouží druhou šanci a ráda bych pomohla těm, kteří chtějí zlepšit svou finanční situaci. Usiluji o nalezení řešení, které umožní lidem získat potřebné prostředky a soustředit se na svůj život a budoucnost naplno.
•
Půjčky AZ: Poskytujeme nebankovní úvěry bez skrytých poplatků a zaměřujeme se na individuální přístup ke každému klientovi. Jsme ověřeným a přímým poskytovatelem nebankovních úvěrů s licencí ČNB, který klientům nabízí své služby zcela zdarma.
Číslo osvědčení o úspěšném vykonání odborné zkoušky dle zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru: ZSU/I-2018-02260 / IČ: 04845650. Zprostředkovatel pracuje jako vázaný zástupce pro společnost Profi Credit Czech, a.s. a je oprávněn ke spolupráci při uzavření smlouvy o úvěru a péči o klienta po uzavření smlouvy o úvěr.