Finanční gramotnost (2. díl): Jak naučit správně zacházet s penězi (nej)mladší děti
06. 10. 2022

Finanční gramotnost (2. díl): Jak naučit správně zacházet s penězi (nej)mladší děti

Už v minulém článku jsme si řekli, jak je finanční gramotnost důležitá u dospělých i dětí. U dětí obzvlášť. Můžete si to představit, jako když se dům staví od základů. Když dětem dáte špatné finanční základy, na čem pak mohou v dospělosti vybudovat velký, pevný dům?

Je to podobné jako v pohádce O třech prasátkách. První dvě prasátka si postavila domeček bez základů, jen ze slámy nebo dříví. A pak je vlk sežral. V mírnější verzi pohádky utekla prasátka ke svému třetímu bratříčkovi, který si postavil domeček s pevnými základy a hezky zděný. Ať vlk dělal, co dělal, stejně domeček nezbořil a ani se do něj nedostal.

Podobné je to se základy a jejich pevností u finanční gramotnosti v dospělosti. Některé studie tvrdí, že naše finanční návyky se formují už od sedmi let. Ale to, jak se chováte k penězům, jak své peníze a čas investujete nebo utrácíte, vnímají vaše děti už mnohem dřív.

Jak ale u dětí vybudovat kvalitní základy?

Pro „výuku“ finanční gramotnosti starších dětí, zhruba od osmi let, už se dají použít klidně běžné dětské účty, ale co u menších dětí? Má vůbec smysl je o penězích už něco učit? Rozhodně ano.

Menší děti se samozřejmě nemusí učit pojmy jako rozpočet, úspory, investice, základní potřeby nebo finanční cíle. Ani nepotřebují dostávat žádné kapesné. Ale už od zhruba čtyř let by mělo dítě začít postupně chápat, že téměř za vše se něco platí. Případně mu můžete i takhle „odmalička“ dávat konkrétní přirovnání v podobě toho, co zná.

Třeba, že není možné se každý den koupat v plně napuštěné vaně. Že je to občas fajn, ale že byste denně za takovou koupel utratili penízky jako za dvě, nebo dokonce i tři čokoládová vajíčka s překvapením. Nebo že třeba malá panenka může znamenat deset nebo i víc lízátek či velkou hromadu rohlíků.

S dětmi, které už chodí do školy (druhá nebo třetí třída), můžete pak i spočítat, kolik by stálo, kdybyste třeba celá rodina chodili každý den na zmrzlinu. Možná budete sami překvapení, k jaké částce dojdete.

Hrajte si!

Jednou ze skvělých možností, jak můžete malým dětem přiblížit svět peněz, je ukazovat jim klasické peníze a platit s nimi v obchodě. Virtuální peníze na účtu jsou pro ně ještě mnohem méně uchopitelné než třeba sedmihlavý drak.

Můžete jim taky klidně pořídit dětské „peníze“ a hrát si s nimi na nákup nebo prodej. K nejoblíbenějším hrám s dětmi totiž patří hra na obchod. Děti něco prodávají a vy si to k nim chodíte kupovat.

Tato hra se ale dá hrát také v autě při dlouhém (i kratším) cestování. Klidně bez peněz. Děti si hrají, jakože vyrábí dorty, vážou kytice nebo prodávají auta či domy. (Pra)rodiče si od nich pak „jako“ něco kupují a přitom se s dětmi baví o tom, kolik co může stát nebo kolik co ve skutečnosti opravdu stojí. Děti tak přirozeně zjišťují, že rohlík má jinou cenu než dort nebo že motorka s autem nebo bydlení patří mezi velké náklady.

Tato hra baví mladší děti školou povinné, ale také předškoláky, kteří zatím nemají představu o velkých číslech. I ti ale snadno pochopí, že rohlík stojí tři koruny a koláč třeba dvě desetikoruny nebo že za dort je potřeba zaplatit už „velkými“ papírovými penězi. Je samozřejmě důležité dětem vysvětlit, že se platí i za světlo, teplo a vodu ve vašem bytě nebo domě.

Nebojte se s dětmi se o penězích bavit

A samozřejmě jim buďte příkladem. Asi není fajn jim ukazovat, že máte problém vyjít s penězi a žijete od výplaty k výplatě, ale bavte se s nimi o tom, že se peníze musejí nějak vydělat, že se neobjevují v peněžence a na účtu samy a že třeba můžete ušetřit tím, že si uvaříte doma dobré jídlo a do restaurací chodíte za odměnu nebo při příležitostech jako jsou oslavy narozenin.

Nebo že za peníze od babičky si můžou koupit něco většího, po čem touží, ale že si ty peníze musí našetřit a že je škoda je utratit jen za lízátka a sladkosti.

Na závěr se asi hodí říct, že veškerý čas, který investujete do povídání si s dětmi o penězích, rozumném nakládání s nimi, šetření i investování (úměrně věku), se vám v budoucnu mnohonásobně vrátí. A nejen vám, ale především vašim dětem.

Mária Hudáková
Autor: Mária Hudáková

Pomáhám lidem najít tu nejlepší možnou volbu při výběru finančních produktů takaby ušetřili peníze a získali co nejvíce.  

Před pár lety jsem se ocitla ve stejné situaci, jako jste možná i Vy. Potřebovala jsem půjčku.

Kvůli zpoždění splátky u mé banky jsem se dostala do registru dlužníků a v bance jsem neuspěla. Hledala jsem jinou možnost a nakonec jsem našla pomoc u nebankovní společnosti. Paní Eva, která to se mnou tenkrát řešila, mi nabídla i možnost spolupráce. Byla jsem překvapená, řešíme půjčku a paní mi nabízí spolupráci? Tenkrát jsem jí poděkovala za nabídku a řekla, že si to rozmyslím. Nebylo to pro mne aktuální a tak jsem to hodila za hlavu. 

Po pár měsících jsem ztratila svou práci a marně se snažila najít novou. Bála jsem se začít podnikat a vystavit se riziku. Když jsem po pěti měsících stále neměla šanci najít vhodnou práci, vzpomněla jsem si na nabídku paní Evy a rozhodla jsem se jí zavolat. Druhý den jsem už podepisovala smlouvu a zařizovala si živnostenský list.

Už nějakou dobu pracuji jako samostatná úvěrová specialistka a mohu pomáhat lidem, kteří se ocitli ve stejné finanční situaci jako já před lety. Mám obrovskou radost, že jsem tehdy nenašla zaměstnání, protože to bylo to nejlepší, co se mi mohlo v profesním životě stát.

Všechny naše nebankovní úvěry nezahrnují žádné skryté poplatky a nevyžadují žádný poplatek za sjednání. Můžete je rychle a pohodlně vyřídit přes internet, včetně pojištění schopnosti úvěr splácet.

Řeším  osobní i podnikatelské  financování pro klienty se stálým příjmem ze zaměstnání, malé  i začínající podnikatelé nebo živnostníky (OSVČ), důchodce, rentiéry apod.

  • Naši půjčku má velkou šanci získat i osoba která má negativní záznam v registrech dlužníků, žadatel s doplacenou exekuci, nebo po ukončení insolvence a výmazů z těchto registrů.
  • Žadatel v insolvenci nebude kladně posouzen.
  • Podnikatelské půjčky jsou posuzovány dle obratu, neposuzujeme zisk, podnikatelský záměr, ani účel půjčky.

Půjčky AZ jsou držitelem certifikát "Prověřená společnost". Naším cílem je poskytnout individuální přístup, který respektuje skutečné možnosti a schopnosti klienta, aby se vyhnul zbytečnému zadlužení. Podařilo se nám pomoci stovkám lidí vyřešit jejich finanční situaci a jsme připraveni pomoci i Vám.

Jsme ověřený poskytovat nebankovních půjček s licencí, který pracuje pro klienty zdarma.

Reference

Co je NEBANKOVNÍ půjčka?  Půjčka / úvěr, poskytnutý jinou finanční institucí než je banka.

Nebankovní úvěry jsou lákavé pro svou snadnou dostupnost a rychlost vyřízení. Flexibilita je vyšší než u bankovních půjček a částka, kterou lze sjednat může být i nižší. Nebankovní úvěrové společnosti jsou benevolentnější co se týče požadavků na žadatele o úvěr a jsou při posouzení bonity klienta mnohem mírnější než banky. K vyřízení nebankovní půjčky budete zpravidla také předkládat méně dokladů než v bance.

V dnešní době existuje mnoho klientů, kteří se nemohou vejít do přísných bankovních kritérií a proto se obracejí na nebankovní uvěry.

Naše individuální a mírnější přístupy umožňují žadatelům, kteří by jinak nedosáhli na bankovní úvěr, získat nebankovní půjčku. U nás mohou být pozitivně posouzeni i žadatelé po doplacení exekuce či po ukončení insolvence, včetně výmazů z těchto registrů.

Nejednou je tato půjčka jedinou možností, jak klient může získat potřebnou finanční hotovost.

Číslo osvědčení o úspěšném vykonání odborné zkoušky dle zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru: ZSU/I-2018-02260 / IČ: 04845650. Zprostředkovatel pracuje jako vázaný zástupce pro společnost Profi Credit Czech, a.s. a je oprávněn ke spolupráci při uzavření smlouvy o úvěru a péči o klienta po uzavření smlouvy o úvěr.