Daně, daně, daně aneb jak v roce 2020 na ně
29. 01. 2020

Daně, daně, daně aneb jak v roce 2020 na ně

Možná vám jde hlava kolem z nejrůznějších daňových novinek roku 2020, tak se pojďte v jednoduchém přehledu kouknout, jaké změny se mohou týkat i vás. Letos se sice nemění sazby zdravotního a sociálního pojištění v rámci zaměstnaneckého poměru ani u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), ale někteří z nás budou platit na přímých daních víc než v předchozích letech. Zvyšuje se totiž minimální vyměřovací základ a minimální mzda.

Ono to stejně všechno spolu souvisí, protože roční sociální pojištění a zdravotní pojištění OSVČ se vypočítává z ročního vyměřovacího základu. Od vypočtené částky se odečtou zaplacené měsíční zálohy během roku a případný nedoplatek pak je potřeba uhradit do 8 dnů od odevzdání přehledů o příjmech a výdajích, pokud tedy jste OSVČ.

Odevzdejte své daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích včas

Přehledy se na zdravotní pojišťovnu a ČSSZ (Českou správu sociálního zabezpečení) odevzdávají nejpozději do jednoho měsíce od podání daňového přiznání. Pokud tedy letos odevzdáte svoje daňové přiznání 1. dubna (nejzazší termín pro odevzdání v řádném termínu), jste povinni svoje přehledy za rok 2019 odevzdat nejpozději do 4. května.

Meziročně si nejvíc pohorší OBZP a OSVČ, kteří platí minimální povinné pojistné

OBZP neboli osoby bez zdanitelných příjmů jsou ti, kteří nejsou zaměstnaní, nemají příjem ze samostatně výdělečné činnosti a neplatí za ně pojištění stát. Stát platí pojištění za studenty, důchodce, rodiče na mateřské nebo rodičovské a za nezaměstnané na úřadu práce. Ti, co patří do kategorie OBZP, budou muset měsíčně platit za zdravotní pojištění víc. Souvisí to se změnou minimální mzdy, která se navyšuje, tudíž se povinná měsíční platba u OBZP zvyšuje z 1 803 korun na 1 971 korun.

Také se zvyšuje minimální měsíční dobrovolné důchodové pojištění, které je doporučeno například u osob patřících mezi OBZP (aby splnili podmínku minimální doby pojištění alespoň v rozsahu 35 let). Částka minimálního měsíčního dobrovolného důchodového pojištění se pro rok 2020 zvyšuje z 2 289 korun na 2 439 korun.

Za celý kalendářní rok 2019 činí minimální vyměřovací základ u sociálního pojištění 98 100 korun a u zdravotního 196 194 korun. Pro rok 2020 se minimální vyměřovací základ zvyšuje na 104 508 korun a u zdravotního pojištění na 209 010 korun. Díky tomu OSVČ, kteří si současně platí minimální sociální a zdravotní pojištění, budou platit v meziročním srovnání let 2019 a 2020 až o 3 601 korun víc.

Ale OSVČ, kteří svoji činnost vykonávají jako takzvaný vedlejšák neboli vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, neplatí sociální pojištění, pokud nepřekročí zákonem stanovený limit. Za rok 2019 byla částka pro tento limit 78 476 korun, pro rok 2020 se zvyšuje o víc než pět tisíc korun na částku 83 603 korun.

Změny se týkají i osob s vysokými příjmy

Lidé s vysokými příjmy musí odvádět sedmiprocentní solidární daň z příjmů nad zákonný limit. Ten za celý kalendářní rok 2019 činil 1 569 552 korun, ale za rok 2020 už se zvyšuje na 1 672 080 korun. Do tohoto příjmu se nezahrnuje takzvaný pasivní příjem, například z pronájmu. Ti, co za rok 2019 byli na hranici limitu pro platbu solidární daně, si za letošní rok můžou vydělat téměř o sto tři tisíc korun víc a přitom nemusí platit solidární daň ze svých zdanitelných příjmů ze závislé činnosti a příjmů ze samostatně výdělečné činnosti.

Další daňové změny

Pro rok 2020 se zvyšuje zdanění loterií z 23 procent na 35 procent a zavádí se nově u loterií a ostatních sázek patnáctiprocentní srážková daň z výher nad milion korun. Také se zvyšují spotřební daně z lihovin a cigaret. Díky tomu daňová zátěž na jedné krabičce cigaret bude činit o 12 až 13 korun víc a lihoviny by mohly zdražit až o desítky korun. V případě půllitrové lahve lihoviny s obsahem okolo čtyřicet procent alkoholu se může zvýšit cena až o 9 korun.

Pozitivní zpráva ale přichází k domácím pivařům, respektive výrobcům piva v domácnosti. Ti nemusí platit spotřební daň až do limitu 2 000 litrů za kalendářní rok. Limit na osvobození piva od spotřební daně se navýšil z 200 litrů na domácnost a kalendářní rok.

Vodné a stočné, stravovací služby, úklidové práce a domácí pečovatelské služby se přesouvají do nejnižší desetiprocentní sazby DPH. To samé dále platí například také pro opravy oděvů, obuvi, kol nebo kadeřnické služby, ale také audioknihy, elektronické knihy nebo točené pivo. Ve finále se ale pravděpodobně velké zlevňování služeb a věcí konat díky navýšení minimálního vyměřovacího základu a minimální mzdy nebude. 

Pokud se ale budete chtít kouknout na zoubek tomu, kde v roce 2020 přece jen můžete ušetřit, ozvěte se přes kontaktní stránku a podíváme se na vaše možnosti spolu.Mária Hudáková
Autor: Mária Hudáková

Potřebujete půjčku?  Zkuste to u nás!             

Osobní i podnikatelské financování pro klienty se stálým příjmem ze zaměstnání, malé i začínající podnikatelé nebo živnostníky (OSVČ) a důchodce, rentiéry apod.

  • Naši půjčku má velkou šanci získat i osoba která má negativní záznam v registrech dlužníků.
  • Žadatel s insolvenci /i ukončenou/ nebude kladně posouzen.
  • Podnikatelské půjčky jsou posuzovány dle obratu, neposuzujeme zisk, podnikatelský záměr, ani účel půjčky.

Všechny naše nebankovní půjčky jsou bez poplatku za sjednání a neobsahují žádné skryté poplatky. Vše lze snadno a rychle vyřídit včetně pojištění schopnosti půjčku splácet.

Půjčky AZ jsou držitelem certifikátu "Prověřená společnost". Naší prioritou je individuální přístup orientován na reálné možnosti a schopnosti klienta získat půjčku bez zbytečného zadlužování. Řešit finanční situaci jsme již pomohli stovkám klientů, pomůžeme i Vám. 

Číslo osvědčení o úspěšném vykonání odborné zkoušky dle zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru: ZSU/I-2018-02260.

Nebankovní půjčka je půjčka, poskytnutá jinou finanční institucí než je banka. Největší výhodou nebankovních půjček patří především vysoká dostupnost a rychlost vyřízení takové půjčky. Nebankovní půjčky mají mnohem větší flexibilitu a lze je taky sjednat i na nižší částku než v bance. Nebankovní úvěrové společnosti jsou benevolentnější co se týče požadavků na žadatele o půjčku a jsou při posouzení bonity klienta mnohem mírnější než banky. K vyřízení nebankovní půjčky budete zpravidla také předkládat méně dokladů než v bance. V dnešní době je mnoho klientů, kteří se bohužel nevejdou do přísných bankovních tabulek a proto volí nebankovní uvěry. Díky našemu individuálnímu a mírnějšímu přístupu má šanci získat nebankovní půjčku i takový žadatel, který by na bankovní úvěr nikdy nedosáhl. Proto je nebankovní půjčka kolikrát jedinou možností, jak může klient získat potřebnou finanční hotovost.