Alkohol na lyžích? Pozor, může vás stát hodně peněz a nejen to!
10. 02. 2023

Alkohol na lyžích? Pozor, může vás stát hodně peněz a nejen to!

V minulém článku jste se mohli dočíst, jak je důležité mít v zimě na hory správně nastavené pojištění. Nejen úrazové, ale také pojištění odpovědnosti a v případě dovolené v cizině i cestovní pojištění. Co tam však zmíněno nebylo, byla možná výluka v plnění pojistného v případě úrazu nebo újmy na zdraví pod vlivem alkoholu.

Jak to tedy je s alkoholem a plněním pojistného při úrazu nebo při srážce s jiným lyžařem na sjezdovce? Záleží na konkrétním druhu pojištění i na tom, jak máte stanovené smluvní podmínky. Obvykle však výluka na způsobení úrazu sobě nebo někomu jinému pod vlivem alkoholu bývá.

V cizině jsou na alkohol na sjezdovkách mnohem přísnější

V každé zemi se zavinění srážky na sjezdovce s ohledem na alkohol posuzuje jinak. Pokud se podíváme na tuhle problematiku z hlediska evropských zemí, nejpřísnější jsou v Itálii a Francii.

V Itálii tolerují alkohol v krvi do půl promile. Při požití vyššího množství alkoholu pak může jít až o trestný čin. Od 0,5 do 0,8 promile je stanovena pokuta ve výši od 250 do 1000 eur, nad 0,8 promile můžete po nehodě na lyžích a újmě na zdraví cizí osobě dokonce stanout před soudem.

Ve Francii platí nulová tolerance alkoholu! Pokud máte při sportování v krvi alkohol a způsobíte nehodu, jste automaticky pokládán za viníka. Dokonce vám hrozí až rok vězení nebo pokuta 15 tisíc eur.

V Česku se alkohol na sjezdovce sice toleruje, ale každý provozovatel areálu může do svých provozních nebo přepravních podmínek zakotvit zákaz lyžování a pohybu v areálu pod vlivem alkoholu. Provozovatel pak může v případě, kdy je lyžař či snowboardista očividně „pod parou“ a chová se nevhodně nebo ohrožuje ostatní sportující, vykázat provinilce ze sjezdovky a zároveň mu odebrat skipas.

Překvapením pak pro mnohé z nás může být, že v Rakousku není alkohol na sjezdovkách nijak jasně omezen. Nicméně majitel areálu může při nevhodném chování odebrat lyžaři skipas. Ani Slovensko a Slovinsko nijak alkohol na sjezdovkách neřeší. Ovšem ve Slovinsku má policie právo otestovat lyžaře na sjezdovce a podle vlastní úvahy rozhodnout o odebrání skipasu nebo vyměření pokuty.

Pojišťovny nemusejí proplatit škodu

Tak či tak, ať už by k nehodě a úrazu došlo v Česku nebo jinde, stejně platí, že vaše pojišťovna vám může plnění pojištění krátit, nebo dokonce plně odmítnout, pokud v události hrál roli alkohol. A nejde jen o sportování v zimě.

Proto by asi mělo být obecně samozřejmostí při sportování nepít, natož se opít. Jenže jsou rekreační sporty, u kterých je zvykem si při odpočinku sednout do hospůdky a dát si třeba pivo a pak pokračovat dál v cestě. Na horách se „na zahřátí“ pije grog, aperol nebo bombardino. V létě alkohol doprovází mnoho sportovců třeba i při cyklistice nebo sjíždění řek.

Takže si dobře rozmyslete, jak to máte s alkoholem a osobní zodpovědností při sportování vy. Kromě pocitů viny vás po nehodě nebo úrazu totiž mohou výrazně zatížit finanční následky možné újmy na zdraví, ať už vaší, nebo jiných osob.

Mária Hudáková
Autor: Mária Hudáková

Pomáhám lidem najít tu nejlepší možnou volbu při výběru finančních produktů takaby ušetřili peníze a získali co nejvíce.  

Před pár lety jsem se ocitla ve stejné situaci, jako jste možná i Vy. Potřebovala jsem půjčku.

Kvůli zpoždění splátky u mé banky jsem se dostala do registru dlužníků a v bance jsem neuspěla. Hledala jsem jinou možnost a nakonec jsem našla pomoc u nebankovní společnosti. Paní Eva, která to se mnou tenkrát řešila, mi nabídla i možnost spolupráce. Byla jsem překvapená, řešíme půjčku a paní mi nabízí spolupráci? Tenkrát jsem jí poděkovala za nabídku a řekla, že si to rozmyslím. Nebylo to pro mne aktuální a tak jsem to hodila za hlavu. 

Po pár měsících jsem ztratila svou práci a marně se snažila najít novou. Bála jsem se začít podnikat a vystavit se riziku. Když jsem po pěti měsících stále neměla šanci najít vhodnou práci, vzpomněla jsem si na nabídku paní Evy a rozhodla jsem se jí zavolat. Druhý den jsem už podepisovala smlouvu a zařizovala si živnostenský list.

Už nějakou dobu pracuji jako samostatná úvěrová specialistka a mohu pomáhat lidem, kteří se ocitli ve stejné finanční situaci jako já před lety. Mám obrovskou radost, že jsem tehdy nenašla zaměstnání, protože to bylo to nejlepší, co se mi mohlo v profesním životě stát.

Všechny naše nebankovní úvěry nezahrnují žádné skryté poplatky a nevyžadují žádný poplatek za sjednání. Můžete je rychle a pohodlně vyřídit přes internet, včetně pojištění schopnosti úvěr splácet.

Řeším  osobní i podnikatelské  financování pro klienty se stálým příjmem ze zaměstnání, malé  i začínající podnikatelé nebo živnostníky (OSVČ), důchodce, rentiéry apod.

  • Naši půjčku má velkou šanci získat i osoba která má negativní záznam v registrech dlužníků, žadatel s doplacenou exekuci, nebo po ukončení insolvence a výmazů z těchto registrů.
  • Žadatel v insolvenci nebude kladně posouzen.
  • Podnikatelské půjčky jsou posuzovány dle obratu, neposuzujeme zisk, podnikatelský záměr, ani účel půjčky.

Půjčky AZ jsou držitelem certifikát "Prověřená společnost". Naším cílem je poskytnout individuální přístup, který respektuje skutečné možnosti a schopnosti klienta, aby se vyhnul zbytečnému zadlužení. Podařilo se nám pomoci stovkám lidí vyřešit jejich finanční situaci a jsme připraveni pomoci i Vám.

Jsme ověřený poskytovat nebankovních půjček s licencí, který pracuje pro klienty zdarma.

Reference

Co je NEBANKOVNÍ půjčka?  Půjčka / úvěr, poskytnutý jinou finanční institucí než je banka.

Nebankovní úvěry jsou lákavé pro svou snadnou dostupnost a rychlost vyřízení. Flexibilita je vyšší než u bankovních půjček a částka, kterou lze sjednat může být i nižší. Nebankovní úvěrové společnosti jsou benevolentnější co se týče požadavků na žadatele o úvěr a jsou při posouzení bonity klienta mnohem mírnější než banky. K vyřízení nebankovní půjčky budete zpravidla také předkládat méně dokladů než v bance.

V dnešní době existuje mnoho klientů, kteří se nemohou vejít do přísných bankovních kritérií a proto se obracejí na nebankovní uvěry.

Naše individuální a mírnější přístupy umožňují žadatelům, kteří by jinak nedosáhli na bankovní úvěr, získat nebankovní půjčku. U nás mohou být pozitivně posouzeni i žadatelé po doplacení exekuce či po ukončení insolvence, včetně výmazů z těchto registrů.

Nejednou je tato půjčka jedinou možností, jak klient může získat potřebnou finanční hotovost.

Číslo osvědčení o úspěšném vykonání odborné zkoušky dle zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru: ZSU/I-2018-02260 / IČ: 04845650. Zprostředkovatel pracuje jako vázaný zástupce pro společnost Profi Credit Czech, a.s. a je oprávněn ke spolupráci při uzavření smlouvy o úvěru a péči o klienta po uzavření smlouvy o úvěr.